Diş Kaplamaları

Gülüşünüzü iyileştirmek istiyorsanız, diş kaplamaları basit bir seçenektir. Kaplama, dişin görünen kısmına yerleştirilen ince kaplamalardır. Doğal dişlere benzerler. Porselen kaplama diş izmir konusunda bilgi veren bu makalemizde konuya şöyle devam ediyoruz. Kaplamalar, çeşitli diş sorunlarını düzeltmek için tercih edilebilir. Uygulamanın ihtiyaç duyulduğu durumlar şu şekilde sayılabilir. İzmir porselen diş kaplama uygulaması ve gülüş tasarımı izmir konusunda da bilgi veren sayfamızda;

 • Lekeli ve beyazlatılarak beyazlatılamayan dişler
 • Yontulmuş veya aşınmış dişler
 • Çarpık veya şekilsiz dişler
 • Düzensiz boşluklar veya üst ön dişler arasında büyük bir boşluk

Kaplamalar porselen veya kompozit reçine malzemeden yapılır. Diş hekiminiz size en uygun materyali seçmenizde yardımcı olacaktır. Her kaplama türünün kendine özgü faydaları vardır.

Porselen Diş İzmir

Porselen diş, herhangi bir nedenle veya estetik kaygı ile işlevini kaybetmiş veya işlevini yitirmiş dişlere uygulanan işlem olarak adlandırılır. İzmir de Porselen dişler ile hasta hem sağlıklı görünen dişlere hem de estetik bir gülüşe sahip olur. İki olumlu sonucu ile hastalar ve doktorlar tarafından tercih edilen tedavi yöntemlerinden biridir. İzmir Porselen diş fiyatlarını belirleyen birçok farklı faktör bulunmaktadır.

Porselen diş yardımıyla arzu ettiğiniz görünüme kavuşabilmeniz için yapılması ihtiyaç duyulan birkaç adım var.
Öncelikle diş hekiminizle görüşüp, porselen diş yapılacak yer ya da yerlerin ölçümlerinin yapılması gerekir. Bu ölçümler doğrultusunda diş takılacak olan boşluk için porselen diş hazırlanmaya başlanır.

Porselen dişiniz takılmadan ilkin, bir bir duruma göre, birkaç defa standardize kontrolü için doktorunuza gitmeniz gerekebilir. Bu adımda, ölçülerde sıkıntıyla karşılaşmamak adına diş boşluğu birkaç defa ölçülür.
Ardından son adım şekilde, şayet uygunsa porselen diş takılır ve tedavi tamamlanmış olur. Fakat porselen dişiniz takıldıktan oradan da test için doktorunuza görünmeniz daha sıhhatli olacaktır.
Porselen dişlerin ömrü ortalama 10 yıldır, fakat buradaki asıl önemli faktör hastanın dişlerine nasıl baktığıdır. İyi bakımla bu süreyi uzatmak olası, ama fazlaca eskiyen porselen dişler hastayı rahatsız edeceği için belirgin bir müddet sonra mutlaka değiştirilmesi gerekecektir.

Porselen dişin yapılmasındaki en mühim niçin hastanın tedavi edilemeyen bir çürüğünün olması veya diş kaybı yaşamasıdır. Diş kaybının peşinden oluşan diş boşluğu hastanın ömür standardını etkileyeceği ve yiyip içme mevzusunda sıkıntılar yaşayabileceği için bu benzer biçimde durumlarda tercih edilir. Son olarak estetik bir gülüşe haiz olmak arzulayan yada dişinde tarz bozukluğu olan hastalar porselen diş yaptırabilir.

Rahat tedavi sürecinde doktorun büyük rol oynadığını söylemeliyiz. Porselen diş tedavisinde başarılı sonuçlar alınmasında profesyonel ve doğru işlem önemlidir. Tedavi süreci duruma göre uzun ve zor olabilir.

Porselen Kaplama İzmir

Porselen kaplamalar, dişe uyması için özel olarak yapılmış ince bir kabuktur. Yaptırdığınızda size sağlayacağı faydalar şöyledir:

 • Güçlü ve uzun ömürlüdür
 • Doğal görünümlü bir yüzeye sahipler
 • Bir kuron veya kapağa göre daha az diş minesinin çıkarılması gerekir
 • Kolayca lekelenmezler
Porselen Kaplama Nedir?

Porselen Kaplama İzmir

Porselen Kaplama Nasıl Yapılır?  

Dişleri hazırlamak için diş hekimi dişlerin önünden ve yanlarından az miktarda yontma yapar. Bu işlemle kaplamalara yer açılır, böylece dişleriniz doğal görünür.

Diş hekimi, dişlerin kalıbını yapar. Ayrıca gülüşünüz için en iyi kaplama rengine karar verir.

Ölçü, porselen kaplamaları dişlerinize uyacak şekilde özel olarak yapan bir diş laboratuarına gönderilir. Bu işlem birkaç gün sürebilir. Diş hekimi bu arada giymeniz için size geçici kaplamalar yapacaktır.

Bir sonraki ziyarette diş hekimi, uygunluğunu ve şeklini kontrol etmek için kaplamaları dişlerin üzerine yerleştirir. Ayarlama yapıldıktan sonra dişler temizlenir ve kaplama dişe yapıştırılır.

Kompozit Reçine Kaplamalar

 • Dişe yapıştırılmış diş renginde bir dolgu maddesinden kompozit reçine kaplama yapılır. Kompozit reçine kaplamalarının faydaları şu şekildedir.
 • Genellikle kron veya porselen kaplamalara göre daha az diş minesinin çıkarılması gerekir,
 • Diş hekimine daha az ziyaret anlamına gelebilir – bazen bu kaplamalar yalnızca bir ziyaret alır,
 • Porselen kaplamalardan daha ucuzdur,
 • Hasar görürlerse düzeltmeleri kolaydır; kompozit kaplamalar genellikle porselen kaplamalar kadar güçlü veya aşınmaya dayanıklı olmasa da, kompozit kaplamalar kolay ve hızlı bir şekilde tamir edilebilir.

Kompozit reçine kaplamaları nasıl yerleştirilir?

 • Dişler hazırlandıktan veya yeniden şekillendirildikten sonra, diş hekimi kompozit materyali sizin için en uygun rengi kullanarak dikkatlice yapıştırır ve şekillendirir.
 • Kompoziti sertleştirmek ve dişlerinize yapıştırmak için özel bir ışık kullanılır.
 • Kaplamalar düzleştirilir ve doğal dişler gibi görünmesi için parlatılır.
Porselen Kaplama Nedir?

Porselen Kaplama Nedir?

Kaplama yaptırmadan önce neler yapılır?

Kaplama yaptırmadan önce dişleriniz ve diş etleriniz sağlıklı olmalıdır. Diş hekiminiz, kaplamalarınız yerleştirilmeden önce herhangi bir hastalığı veya çürüğü varsa tedavi edebilir. İnce kaplamalar kırılabileceğinden dişlerini sıkan veya gıcırdatan hastalar için kaplamalar her zaman iyi bir seçim değildir. Dişlerinizi sıkarsanız veya gıcırdatırsanız, diş hekiminiz uyurken plastik bir gece koruyucu takmanızı önerebilir.

Diş hekiminiz kaplamalar için olabildiğince az diş minesini kaldırsa da, diş minesi çıkarıldıktan sonra işlem geri alınamaz.

Kaplamaların zamanla gevşemesi mümkündür. Bu durumda yenilerine ihtiyaç duyulabilir.

Tüm diş bakımınızda olduğu gibi, tüm beklentilerinizi ve tedavi seçeneklerinizi diş hekiminizle görüşün. Dişlerinizi ve diş etlerinizi sağlıklı tutmak için düzenli diş ziyaretleri şarttır.

Kaplamalar aldıktan sonra yapılacaklar nelerdir?

Kaplamalar basınç altında ufalanabilir veya kırılabilir. Bunun için tırnaklarınızı yemekten ve kurşun kalem veya buz gibi sert nesneleri çiğnemekten kaçının.

Kaplamalarınızın hissine alışmanız birkaç gün sürebilir. Ancak diş hekiminize, kaplama yerleştirildikten hemen sonra ısırığınızın hissetmediğini söyleyin.

Her gün fırçalayarak ve diş ipi kullanarak dişlerinizi ve diş etlerinizi temiz tutun.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Canlı Destek
1
Hasta Danışmanınız Online!
Merhaba;
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?