İmplant en basit haliyle yapay diş kökleridir. İzmir de İmplant diş tedavisi yapmakta olan kliniğimizde Ağızdaki eksik olan dişlerin kalıcı olarak tamamlanması için yapılan bu işlemin en büyük avantajı yaşam boyu kullanılabiliyor olmasıdır. Titanyum’dan yapılan bu malzeme uzman bir doktor tarafından yerleştirilmeli ve mutlaka steril bir ortamda işlemin yapılması gerekir. İzmir İmplant uygulama sonrasında 2–3 ay içerisinde bulunduğu yerde tam bir tutunma sağlar ve diş kökünün yerini alır. Bu işlem sadece bundan ibaret değildir. Bu köklerin yerine oturması sonrasında üzerine protez yerleştirilmesi gereklidir. İmplant uygulaması İzmir de kliniğimizde yapılırken lokal anestezi uygulanır fakat bazı durumlarda genel anestezi uygulandığı da bilinir.

Uygulamanın sağlıklı bir şekilde yerleştirilmesi için mutlaka çene kemiğinin implantı destekliyor olması ve diş etlerinin sağlıklı olması gerekir. Eğer ki kemik istenilen ölçüde güçlü değilse o zaman kemiğin daha güçlendirilmesi için ilave cerrahi işlemlerde gerekli olabilir. Eskiden yalnızca basit protezler kullanılarak yapılan bu işlem günümüzde teknolojinin ve kullanılan cihazların geliştirilmiş olmasıyla birlikte daha basit ve kalıcı hale gelmeyi başarmıştır.

İmplant Uygulamasının Nasıl Avantajları Vardır?

İmplant uygulamasının yapılmasının en dikkat çekici avantajı çıkmayan bir protez dişe sahip olmaktır. Yani uygulamanın yapılmış olduğu hasta dişlerini kaybetmiş olsa bile eski dişlerine benzer ve dışarıdan hiç ayırt edilmeyecek yeni dişlere kavuşacaktır. İmplant uygulamasında dikkat edilmesi gereken en önemli husus bu işi yapacak olan merkez ve doktorun doğru seçilmesidir. Çünkü uygulama sırasında dişlerinizin eskisi gibi olması ve fark edilmemesi gerekir. Dişlerin renklerinin birbirine yakın olması hatta birebir aynı olması yapılan uygulamanın başarısını da ortaya koyacak nedenlerdendir.

İmplant uygulaması yapıldıktan sonra ömür boyunca kalıcı olacağından dolayı hastanın bundan sonraki süreçte dişlere kendi dişi gibi bakım yapması gerekir. Doğru bakımların yapılmasıyla birlikte uzun ömürlü olarak kullanılmaya devam edilebilir.

İzmir İmplant

İzmir İmplant

İmplant Çeşitleri Nelerdir?

İmplant uygulaması kendi arasında çeşitlere ayrılmıştır. Aşağıda bu çeşitlerle ilgili ayrıntılı bilgiler yer almıştır.

Endosteal implantlar

Çene kemiğine cerrahi işlem uygulanır ve uygulama sonrasında diş etinin iyileşmesi beklenilerek ikinci aşama olan diş etinin şekillendirilmesine geçilir. Son olarak yapay olarak uygulan işler implanta bağlanır. Bu implant modeli en çok kullanılandır.

Subperiosteal implantlar

Çene kemiğine yerleştirilen metal çerçeveden meydana gelir. Diş etinin iyileştirilmesi sonrasına implant monte edilir.

İmplant Herkeste Rahatça Kullanılabilir Mi?

İmplant uygulaması söz konusu olduğunda kafada birçok soru işareti vardır. Hastaların büyük bir bölümü dişlerin çekilmesinden sonra nasıl olsa bir gün yaptırırım diyerek bu işlemin geciktirilmesini sağlar. Oysaki bu yapılabilecek en büyük yanlışların başında gelir. Çünkü implant herkese yapılabilecek olan bir uygulama değildir. Bu uygulamanın yapılabilmesi için öncelikli olarak uygun kemik yapısının olması gerekir. Kemik yapınız uygun değilse bu durumda uygulama yapılmaz ve farklı yöntemlere geçilmesi gerekir. Bunun içinde dişlerinizle ilgili herhangi bir sorun yaşadığınızda bunu bir an öncesinde çözmeniz gerekir.

Eğer ki implant uygulaması için uygun kemik yapısına sahipseniz bu durumda uygulama gerçekleştirilebilir. Ağızda uygun ortamın hazırlanmış olması neticesinde istenildiği kadar protez uygulaması yapılabilir. İmplant uygulamasının yapıldığı her hasta rahatça kullanabilir ve ağzında bu dişlerin fazlalık olduğunu hissetmez.

İzmir İmplant

İzmir İmplant

İmplant Uygulamasında Acı Duyulur mu?

İmplant uygulaması yapılırken cerrahi bir işlem olduğu düşünülerek hareket edilir. Bunun içinde yapılan işlem öncesinde hasta anestezi aldığı için hiçbir şekilde acı hissetmez. Uygulama sonrasında ister istemez biraz acı olacaktır ancak bu da kullanılan ağrı kesici ile birlikte giderilebilir. İmplantın yerleştirilmesinden sonra 1–3 ay içerisinde tamamen iyileşme sağlanır ve bu süre içerisinde de geçici olan protezlerin uygulanmasına geçilir.

İmplant tedavisi ne kadar sürede tamamlanır?

İmplant uygulamasında tedavi süresi hastanın genel olan durumuna göre değişiklik gösterir. Yarım saatte uygulanan operasyonun 1–2 saat içerisinde tamamlanması beklenir. Hastanın kemik yapısında herhangi bir sorun yoksa ve ağız sağlığı yerindeyse 1–3 ay içerisinde kalıcı protezler yerine takılarak tedavi edilir.

İmplant  Temizliği

İmplantın temizliği çok önemlidir. Bunun için kendi dişlerinize ne kadar hassas bir şekilde bakmanız gerekiyorsa ağzınızın içerisinde olan bu yabancı maddeye karşı da aynı hassasiyetle bakmanız gerekir. Temizliği çok kolaydır yapmanız gereken şey günlük düzenli olarak dişlerinizi fırçalamaktır.

İmplant Sonrası İyileşme Dönemi Nasıl İlerler?

İmplantın iyileşme süreci, iki aşamada tamamlanmaktadır. Alt ve üst çene uygulanan implantlar için dişin bulunduğu bölgeye göre iyileşme süreci yaşanmaktadır. Tek aşamalı implant uygulamasında, hastalara bir adet implant yerleştirilmekte ve implantın üzeri, diş etiyle kapatılıp dikilmektedir. Diş etinin iyileşme süresi, en az 3 aydır ve bu süre içerisinde, hastalar geçici diş protezleri kullanmaktadır. 3 ayın sonunda, iyileşen diş etinin üzerine asıl protezler yerleştirilir. İmplant sonrasındaki iyileşme sürecinde, hastaların çok sıcak ve çok sert besinlerden uzak durması gerekir. Ameliyat yerinin iltihaplanmaması için ağız bakımına dikkat edilmelidir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Canlı Destek
1
Hasta Danışmanınız Online!
Merhaba;
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?