Bir diş implantı, genellikle titanyumdan yapılan bir diş kökü için yapay bir uygulamadır. Birçok farklı implant sistemi mevcuttur ve kullanıldıklarında hepsi son derece güvenilir bir tedavi şekli sunarlar. Herhangi bir implantın yerleştirilmesi sırasındaki asıl amaç, çevreleyen kemikle hemen yakın temas sağlamaktır. Zamanla implant yüzeyinde kemiğin daha fazla büyümesi implantın stabilitesini artırır.  İmplant halk arasında vidalı diş şeklinde tanımlanır. Nedeni ise işlemin tıpkı vidaya benzetilen bir yöntemle uygulanmasından kaynaklıdır.

Yedek dişleri desteklemek için, diş implantları normalde çeşitli bileşenlerin takılmasına izin veren bir çeşit iç vida dişine veya arka boşluğa sahiptir. Bu bileşenler takıldıktan sonra, köprüler ve protezler için uzun vadeli destek için temel sağlar.

Vidalı diş için kimler uygundur?

Diş implantları, genel sağlığı iyi olan çoğu yetişkin için uygundur. Sadece çene kemiğinin büyümesi durduğunda yapılır. Bbu nedenle genellikle genç hastalarda tercih edilmez.

Aşırı yeme ve sigara içme gibi alışkanlıklar, ilk iyileşme ile ilişkili sorunların sayısını artırabilir ve daha sonra her implantı çevreleyen kemiğin uzun vadeli sağlığı için kötü olabilir. Bazı diş hekimleri, sigara içimi azaltılamazsa veya tamamen bırakılamazsa implant yerleştirmeyi reddedebilir. Bunun için uygulama öncesinde doktorunuz ne yapmanız gerektiği hususunda sizi bilgilendirecektir.

Vidalı diş uygulamasında her vaka farklıdır ve herhangi bir tıbbi sorununuz varsa,  tedaviye başlamadan önce bunlardan haberdar olunması gerekir. Sadece bazı durumlarda sağlık sorunları diş implantlarının kullanımını tamamen engeller. Kısacası toparlayacak olursak genel sağlık durumu iyi olan herkes için vidalı diş yapılabilir.

Vidalı Diş İzmir

Vidalı Diş İzmir

Vidalı diş için uygun olup olmadığınızı nasıl anlayacaksınız?

İlk muayenenizde implant tedavisi sağlamanın fizibilitesi yapılır. Tıbbi geçmişinizle ilgili ayrıntılı soruları yanıtlamanız, mevcut diş problemlerinin doğasını ve kapsamını keşfetmek için ağzınız ve kalan dişleriniz muayene edilir. Bu işlemler için röntgen çekilir. Bu röntgenlerbir implant için en uygun pozisyonu, boşluğa kaç implant yerleştirilebileceğini ve mevcut kemiğin kalitesi ve hacmini belirlemek için idealdir.

İyi bir temel diş sağlığı oluşturmak, tedavi planında kilit bir aşamadır. Bu ilk randevuda, hangi sorunların acil olduğu konusunda bilgilendirilmeniz içinde önemlidir. Diş eti veya diş ile ilgili sorunları stabilize etmek için hangi tedavinin gerekli olduğu. İmplant tedavinize nasıl yaklaşılacağına dair muayene ve görüşmenin ardından tedavi planına başlanır.

Sağlıklı bir ağza ihtiyacınız var mı?

Diş implantları hakkında ilk soru sorduğunuzda, genellikle devam eden diş problemleri veya yakın zamanda diş kaybıyla ilgili farkındalığa yanıt olarak verilir. İmplant tedavisine başlamadan önce bu sorunların nedeninin anlaşılması ve tedavi edilmesi gerekir.

Ağız kokusunun, gevşek dişlerin farkındaysanız veya aşırı kanama fark ettiyseniz, özellikle dişleriniz profesyonelce temizlendiğinde, diş eti problemleriniz olabilir. Diş eti hastalığı, kemik kaybının önemli bir nedenidir.

Vidalı Diş İzmir

Vidalı Diş İzmir

Vidalı diş için yeterli kemiğiniz olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Diş röntgeni ayrıntı gösterir, ancak yalnızca iki boyutta. Bu görüşlerden, implant yerleştirme için mevcut kemiğin yüksekliğini değerlendirmek genellikle mümkündür; bununla birlikte, eşit derecede kemik genişliğini belirlemek için bazen daha gelişmiş görüntüleme tekniklerine ihtiyaç duyulur.

Çene kemiğinizin her üç boyutta da görülmesini sağlayan bir dizi gelişmiş röntgen cihazları var. Bu cihazların gelişmiş olan teknoloji sayesinde ağzınızın içi ve kemik yapısı konunda önemli çözümler sağlanmış olacaktır. Sağlıklı bir implanta kavuşabilmek için mutlaka kemik sağlığınızın en iyi şekilde korunmuş olması gerekir. Gelişmemiş, hasar görmüş olan bir çene kemiğine dişlerin uygulanması söz konusu değildir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Canlı Destek
1
Hasta Danışmanınız Online!
Merhaba;
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?