Kanal Tedavisi Yapılan Diş Çürür Mü?

Kanal tedavisi yapılan diş çürür mü sorusunun yanıtı verilmiştir, bu yazımızda.

 

Kanal Tedavisi Nedir?

Kanal tedavisi, dişin sinirinin çürüme yapması sonucunda, darbe travma veya dişin farklı bir şekilde zarar gördüğünde vücutta sinir ucu olmayan dişe yapılan tedavidir. Dişte farklı sebeplerden ötürü zarar görmüş sinir ucu vücuda yabancı bir madde olarak kabul edilerek iltihap oluşturmaktadır. Oluşan bu iltihap için de sinirin çıkartılıp hiç boşluk bırakmadan tercih edilen dolgu materyali ile doldurulması gerekmektedir. Bu işleme de kanal tedavisi denilmektedir.

Kanal Tedavisi Yapılan Diş Çürür Mü?

Kanal tedavisi yaptıran hastalar tarafından çokça merak edilen sorulardan biri olan kanal tedavisi yapılan diş çürür mü, sağlık kurumu tarafından uygun şekilde uygulanmış bir kanalın çürüme yapmaması gerekir.

 

Kanal tedavisinin uygulanması için sinir ucuna artık yabancılaşmış zarar görmüş ve diş eksiltmeden uygulanmaktadır. Kanal tedavisine ihtiyacı olan kişiler bunu dişin iltihaplanması veya ağrı vermesinden almaktadırlar.  Dişin içindeki hasar görmüş sinir uçları vücutta sinir sistemi ile farklı mesaj iletmektedir, bu yüzden de vücudumuz tepki olarak şiddetli bir ağrı vermektedir. Kanal tedavisine ihtiyaç olunduğu bu şiddetli ağrıdan anlaşılabilir hastalar tarafından. Şiddetli ağrının bitmesi için, dişin içindeki zararlı maddelerin temizlenmesi ve temizlenen erin boşluk kalmayacak şekilde doldurulması gerekmektedir. Kanal tedavisi ise bu boşluğun olmaması için yapılan tedavinin adıdır.

 

Kanal tedavisi yapılan diş çürür mü sorusunun yanıtı baktığımızda, kanal tedavisini yapan işlemesine ve kullanan hastalarının özenine bağlıdır. Eğer tedavi uygun şartlarda özenli bir şekilde yapıldıysa ve dolgu da sağlam ise dişte tedavi bazlı herhangi bir çürük olmaması gerekmektedir.

 

Bunun dışında kanal tedavisi yapılan diş çürür mü sorusunun bir yanıtı daha vardır. Kanal tedavisi uygulanan diş bölgesinin değil, dişin oyulmamış ve dolgu yapılmamış yerin çevresinde çürüme meydana gelebilir. Yine dişte iltihap ve şiddetli ağrılar baş gösterebilir. Dişte tekrar ağrı yaşandığında bu durumun sebebi kanal tedavisi değildir. Yakın bölgelerdeki farklı çürükler durumuna göre ve sağlık kurumunun yönlendirmesi ile  varacağınız karara göre birkaç seans sürecek, kanal tedavisi bölgeye zarar vermeyecek tedaviler uygulanabilir

 

Bir Bölümü Kanal Tedavisi Yapılmış Diş Çürür Mü?

Kanal tedavisi, My Nova Diş Polikliniğimizde İzmir’in Karşıyaka bölgesinde gerçekleştirdiğimiz tedavi türlerindendir. Kanal Tedavisi gören hastaların işlem sonrasında dişin bir daha zarar görmeyeceği konusunda genel bir yanılgı vardır. Tabi ki kanal tedavisi yapılan bölgede bir sorun olmasa da dolgunun olmadığı kısımlar hala daha zarar görmeye elverişlidir. Eğer bir diş sökülüp yerine porselen bir diş yapılmadıysa veya protez diş değil ise, kötü kullanımda dişlerin tekrar çürüme ihtimali her zaman vardır.

 

Bir kısmına kanal tedavisi yapılan dişin kanal tedavisi olmayan kısmında çürüme görülebileceği için. Kanal tedavisi yaptıran kişilerin diş bakımına dikkat etmeleri gerekmektedir. Özensiz kullanım sonucunda dişler çürümektedirler. Diş çürümesine bazen yan dişe sıçramalar da sebep olabilir bunu engellemek için öncelikle her zaman ağız ve diş sağlığını önemseyerek hareket etmeliyiz ve dişlerin bakımını aksatmadan yapmalıyız. Eğer çürüme başladıysa ilk görüldüğü andan itibaren en yakın sağlık kuruluşuna gidilmelidir. Böylece çürük ilerleyerek diğer dişlere zarar vermez. Kolay temizlenen diş ağzın içinde tehlikesiz hale gelmektedir.

 

Kanal Tedavisi Yapılan Bir Dişin Ömrü Ne Kadardır?

Kanal tedavisi dişte hasar gören bölgenin, zararlı ve hasarlı kısmını alarak yerine dolgu ile dolduran bir uygulamadır. Dolgu ile yapılan yerde, tedavi dikkatlice yapıldıysa sorunuz kullanılabilmektedir. Fakat hiçbir doğal dişin çürümeme, zarar görmeme garantisi yoktur. Protez diş olmadığı sürece tüm dişler hasar görmektedir. Hasarlı veya iltihaplı dişin çekilip yerine köprü ile protezi yapılması, takma diş yaptırmaktan daha az maliyetli olduğu için tercih edilmektedir.

 

Kanal Tedavisi uygulanmış dişler özenli bakım ile ağızda uzun yıllar kullanılarak çiğneme fonksiyonunu yerine getirebilmektedir. Ayrıca bu süreçte kanala tedavisi ile diş herhangi bir estetik kayıp da yaşamamaktadır. Doğru kanal tedavisi ile diş ömür boyu kullanılabilmektedir. Bunun yanında kanal tedavisi alan kişilerin dişlerine özenli bakımı ve düzenli sağlık kontrolü de gerekmektedir.

 

Dişlerimde Neden Beyaz Lekeler Var?

Dişlerimde Neden Beyaz Lekeler Var?

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Canlı Destek
1
Hasta Danışmanınız Online!
Merhaba;
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?