Zirkonyum Kaplama

Tıp teknolojilerinin gelişmesi ile  diş teknolojilerinde artan yenilikler de gelişmektedir, zirkonyum kaplamalar da klasik porselen diş tedavilerinde kullanılan ve protezlerin alt yapısı olan gri metalik renk yerine  uygulanan beyaz renkli, daha estetik ve diş rengine yakın olan bir alaşımdır. Zirkonyum kaplama tercihini genellikle hastalar estetik kaygılar nedeni ile yapmaktadır. Diş beyazlatma işlemlerinde de başarılı sonuç alamayan ileri düzeydeki renk değişimine sahip hastaların tedavilerinde zirkonyum kaplama kullanılmaktadır.Yine zirkonyumdan yapılan kaplamalar ortodontik tedavilerin uygulanamadığı diastema gibi ayrık olan ya da az çapraşık ve dönük dişlerde, yapısı bozuk dolgularda da zirkonyum kaplamalar  hastalara estetik fırsatlar sunmaktadır.

Zirkonyum Kaplamalar Nedir?

Genellikle diş tedavilerinde kaplamalar, porselen kaplamalardan yapılmaktadır ve bu kaplamalar ikiye ayrılır. Metal destekli ve metal desteksiz olarak iki tane diş kaplaması vardır. Kaplama yaptırdıktan sonra estetik görüntüsüne önem veren hastalar zirkonyum kaplamalar ile daha güzel gülüş avantajı sağlamaktadır. Diş tedavilerinde hastalar tarafında da estetik tercihler önemsenerek zirkonyumdan yapılan kaplamalar ilk tercihler arasındadır.

 

Dişin yapımında kullanılan zirkonyum, beyaz renkli bir maddedir. Zirkonyumun saf mineral hali yerine seramik şekli olan Zirkonya haline getirilip, özel fırınlarda diş estetiğine uygun şekilde işlenmektedir. Zirkonyumdan yapılan  kaplamalarda, metal desteksiz kaplamalar grubundandır ve metal destekli kaplamalar göre daha doğal görüntü sunar. Böylelikle  hastaların estetik kaygılarını, doğal beyazlığı ile yok eder.

 

Zirkonyum Kaplamanın Sağladığı Avantajlar Nedir?

Zirkonyum kaplamalar diş dolgusu tedavisinde daha estetik kullanışı olduğu için tercih edilmektedir. Zirkonyum kaplamanın sağladığı avantajlar sadece estetik kullanım değil daha  uzun ömürlü güzel gülüşler sağlamaktadır. Zirkonyum kaplamaların ışık geçirgenliği bakımından metal destekli kaplamalara göre daha avantajlı olmasından dolayı diş etlerin koyu rente herhangi bir oluşum yapmamaktadır. Kullanımdan sonra metal kaplamalı porselende oluşan diş eti kenarından koyu renk yansımaları gibi sorunlar hastalar farkından yaşanmamaktadır.

 

Zirkonyum diş kaplamalarında yine ışığı geçirebilme zirkonyum maddesinin  özelliği sayesinde dişte herhangi bir mat görüntü oluşmamaktadır,dişler orijinal haline çok yakın bir görüntü vermektedir.  Böylelikle yapılan kaplama diş, doğal ve şeffaf bir görüntü kazanmaktadır. Diş etlerinde de herhangi bir sorun yaşanmaz.

 

Diş eti sağlığı bakımından zirkonyum kaplama hastalara estetik ve doğal bir görünüm saplaması dışında da sağlıklı diş eti görüntüsü sunmaktadır. Bunun sebebi ise, zirkonyum kaplamalar diş etleri ile uyum sağlamaktadır ve zirkonyumdan yapılan kaplamalarda dişlerin çevresindeki etlerde, diş eti hastalığı görülmesi metalden yapılan kaplamalara göre çok daha düşüktür. Bu yüzden hastalar tarafından güvenle tercih edilmektedir.

 

Zirkonyum kaplamalar, beyaz renkli, sıcağa daha dayanıklı olduğu tercih edilse de ayrıca metale alerjisi olan hastalar için muhteşem bir çözümdür. Metalden yapılmayan kaplamalar grubunda olan zirkonyum metal alerjisi olan hastalar için alternatif bir çözüm oluşturmaktadır ve  tercih edilmektedir. Zirkonyum maddesinden yapılan diş kaplamalarında ışık geçirgenliği üst seviyede olduğu için mat görüntü oluşmamaktadır. Işık geçirgenliği özelliği ayrıca daha doğal ve estetik görüntü için hastaların ilk tercihlerinden biridir. Zirkonyum diş kaplamalarını tercih eden hastalar sıcak soğuk hassasiyeti yaşanmamaktadır ve metal dişlere göre çok daha uzun ömürlüdür. Doğal görünümü nedeni ile metal kaplamalar yerine genelde ön dişleri kaplamak için zirkonyumdan yapılan diş kaplamalrı kullanılmaktadır.Ön dişlerde zirkonyumun kaplamalar ışık geçirgen daha doğal ve estetik bir görüntü yaratmaktadır.

 

Zirkonyum kaplamalarda, sigara ve başka nedenlerden dolayı oluşan diş lekelenmeleri daha az oluşmaktadır. Ağız kokusuna yol açmaması bakımından da hastalar için tercih sebebidir. Diş eti sorunlarına yol açmaz ve ağızda metal kaplamalar gibi tat değişikliğine sebep olmaz.

 

Zirkonyum Kaplamalar Nasıl Uygulanmaktadır?

Diş metal kaplama işlemlerinde yapıldığı gibi küçültülür ve diş etinin sağlıklı hale gelmesi beklenir. Diş eti sağlığına kavuştuktan sonra hastaların özel ölçülerle ve ağza  hassas bir şekilde ölçü alınır. Tedavi öncesinde diş rengine uygun porselen üst yapısı yapılarak dişe yapıştırılır.

 

My Nova Diş Polikliniği zirkonyum kaplamalar İzmir Karşıyaka hizmet vermektedir. Polikliniğimizde zirkonyumdan yapılan diş kaplama tedavisi uygulanırken gerekli sağlık testleri, panoramik film çekimi ve ağız içi muayeneleri gerçekleştirilmektedir. Zirkonyum kaplama yapıldıktan sonra hastaların düzenli bakımı ile sağlıklı gülüşlere hemen kavuşmalrı mümkündür.

 

Porselen Kaplama Nedir?

Porselen Kaplama Nedir?

 

 

.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Canlı Destek
1
Hasta Danışmanınız Online!
Merhaba;
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?